Bezpečnosť v garáži!

Ak budujete garáž, mali by ste vedieť, že garáže sú samostatné požiarne úseky a pokiaľ je garáž priamo prepojená s interiérom domu, je nutné ju uzatvárať protipožiarnymi dverami.
A ak susedí garáž s obytnými miestnosťami, nesmie byť priezvučnosť deliacich konštrukcií väčšia ako 53 dB.

Najdôležitejšou súčasťou garáže je garážová brána, pretože chráni ukrytý majetok nielen v garáži, ale ak je garáž prepojená s domom, nesmie byť slabým miestom, kadiaľ zlodej prenikne do bytu. Preto si vyberajte garážovú bránu s dobrou ochranou. Garážová brána nie sú len obyčajné dvere. Ku komfortu, ktorý neodmysliteľne patrí k moderným garážam patrí automatické otváranie ovládané na diaľku – priamo z auta. Samozrejme, každá z brán sa musí dať otvoriť aj mechanicky. Všetky typy elektricky ovládaných brán musia mať poistku proti výpadku elektrického prúdu. Tá by mala na jednej strane zaistiť riadne uzamknutie brány, na druhej strane zabezpečiť možnosť mechanického otvorenia garáže v čase výpadku prúdu. V závislosti od spôsobu otvárania dnes máte na výber viacero typov garážových brán. Garážové brány v podobe klasických dvojkrídlových dverí nie sú najpraktickejším riešením, pretože pri otváraní potrebujú pomerne veľa miesta. Postupne ich preto vystriedali iné spôsoby otvárania – najmä výklopné, posuvné, výsuvné a rolovacie. Kombináciou najlepších vlastností výsuvných a rolovacích dverí vnikli moderné segmentové brány. Najmodernejší spôsob otvárania garáže predstavujú výsuvné sekciové brány. Skladajú sa zo štyroch až piatich častí, ktoré sa pri vyťahovaní postupne sklápajú a po oblúkovej trase presúvajú do priestoru tesne pod stropom garáže. Koľajnice sa montujú do steny garáže. Dvere sa otvárajú vďaka mechanizmu torznej pružiny umiestnenej nad garážovým otvorom. V rámci sekciových brán môžu byť vložené aj klasické dvere, ktoré umožňujú vstúpiť alebo vystúpiť z garáže aj bez otvárania celej brány. Nezanedbateľná je i bezpečná prevádzka garážových brán. V súlade s normami Európskej únie by mala mať garážová brána spoľahlivý systém ochrany proti privretiu prstov, fungujúci z oboch strán garážovej brány. Kvôli jednoduchej a bezpečnej manipulácii by mali garážové dvere mať v hornej časti brány kvalitné protizávažie, takzvané torzné pružiny. Brána pred uvedením do prevádzky musí prejsť revíznou skúškou, ktorá dbá aj na jej bezpečnosť. Táto skúška by sa mala opakovať zhruba raz za päť rokov.

Monitorovacie zariadenie

Jednou z foriem ochrany majetku je popri mechanickom a elektronickom zabezpečení aj využívanie kamerových systémov. Kamerový systém je súbor viacerých prvkov označovaných často ako CCTV – Close Circuit TeleVision, v preklade ako uzavreté televízne okruhy. Pomocou kamier zaisťuje monitorovanie určených priestorov. Obraz z kamier sa spracováva a prenáša do ďalších zariadení, prostredníctvom ktorých sa sledujú, vyhodnocujú a archivujú obrazové informácie. Podľa druhu záznamu sa kamerové systémy delia do dvoch základných skupín, na analógové systémy a digitálne systémy. Kamerové systémy sú k dispozícii od najjednoduchšieho variantu až po možnosť zapojenia 64 kamier k jednému počítaču. Rôzne typy kamier sa odlišujú nielen v kvalite spracovaného obrazu, ale aj vo zvýšenej odolnosti ochranných krytov, ktoré odolajú aj útokom výtržníkov. Pri výbere kamerového systému zvoľte také komponenty, ktoré zodpovedajú veľkosti sledovaného objektu, spôsobu spracovania a prenosu signálu, odolnosti proti poveternostným podmienkam a tiež aj vašim finančným nárokom. Na základe všetkých kritérií by ste si mali jednoznačne určiť, či je pre vaše potreby vhodná analógová alebo IP technológia, čiernobiele alebo farebné kamery s nočným videním, prisvietením, polohovaním a priblížením, či je vhodnejší záznam z videa do počítača pomocou digitalizačných kariet alebo na pevný disk digitálneho videorekordéra. Na monitorovanie prípadného vlámania do bytu môže poslúžiť jednoduché riešenie vo forme kompaktnej bezpečnostnej kamery so záznamom do internej pamäti, ktorá je umiestnená pri vstupných dverách bytu. Kamera automaticky aktivuje záznam pri pohybe v obraze. Aj v rodinných domoch sa využívajú predovšetkým jednoduchšie aplikácie, pričom na pokrytie sledovaného priestoru stačí len niekoľko kamier. Pokiaľ potrebujete vybudovať v rodinnom dome inteligentný kamerový systém, investujte do IP kamery. Digitálny kamerový systém funguje na báze digitálneho prenosu obrazu po kábli alebo bezdrôtovo prostredníctvom WiFi. Vďaka tomu je každá kamera prístupná jednotlivo z ľubovoľného počítača v sieti alebo internete. IP kamery umožňujú funkcie, ktoré v analógových kamerách nemožno zrealizovať – digitalizácia, kompresia obrazu, detekcia a inteligencia ovládania. V porovnaní s analógovými kamerami poskytujú oveľa dokonalejší obraz, prakticky vylúčia poruchy obrazu. Navyše dokážu snímať oveľa väčšiu plochu, jedna IP kamera tak môže nahradiť niekoľko bežných. K monitorovacienu zariadeniu patrí aj videovrátnik. Slúži k vizuálnej kontrole návštevníkov, ktorí stoja pred vaším vchodom alebo bránou bez nutnosti osobného kontaktu s nimi. Pokiaľ ich chcete pozvať ďalej, máte možnosť otvorenia dverí aj na diaľku. Elektronického videovrátnika možno využiť aj na komunikáciu v rámci domu.

Doplnkové zabezpečovacie zariadenia

Okrem mechanických a elektronických zabezpečovacích prvkov existujú aj špeciálne zariadenia – multifunkčné bezpečnostné systémy, ktoré poskytujú istú mieru dodatočnej ochrany. Mechanicky aj elektronicky pracujúci doorguard, teda dverná stráž, pripomína na prvý pohľad modernú bezpečnostnú retiazku a ponúka trojitú ochranu pred neželaným vniknutím. Vďaka masívnemu bezpečnostnému káblu sa nedajú dvere úplne otvoriť. Silný tón alarmu, ktorý zariadenie produkuje, núti vlamačov k úteku a tichý alarm zasa informuje telefónom alebo SMS vlastníka či naprogramované ohlasovacie miesto. Najnovší trend v oblasti bezpečnosti bývania predstavuje biometria. Ide o technológiu založenú na biometrickej identifikácii. V domácnosti sa najčastejšie využívajú biometrické prístupové systémy na skenovanie odtlačkov prsta. Pojem „dotykové odomykanie“ nám znie ako sci-fi, ale už v mnohých domácnostiach nahradil klasický kľúč obyčajný ľudský prst. Odomykanie biometrickej zámky je totiž založené na identifikácii priamo pri vstupe do bytu. Biometrické zámky sú nielen bezpečné, ale i praktické. Odpadajú pri nich problémy so zabuchnutím, nemôžete od nich stratiť kľúče a, samozrejme, nemusíte sa báť, že vám ktosi kľúče ukradne. Kľúč od biometrickej zámky máte totiž skutočne vždy pri sebe.

Ďalšie užitočné rady

Ako zvýšiť hodnotu svojho rodinného domu

Či sa už pripravujete bývať do svojho nového domu alebo ho predávate, resp. o ňom premýšľate ako o dlhodobejšej investícii, vždy  sa nájde niekoľko úprav, ktorými ho môžete vylepšiť. Z tých menej komplikovaných a ľahko uskutočniteľných vyťaží naozaj každý. Garáž dokáže zvýšiť hodnotu Vášho domu aj o 10%

čítať ďalej

Nezabúdajte na poistenie garáže

Zaobstarať si garáž je veľmi dôležitý krok. Zaistíte tak ochranu svojmu vozidlu pred lupičmi, nepriazňou počasia. Garáž sa rozhodne oplatí, pretože vám vydrží dlhé roky a dá sa navyše použiť nielen pre zaparkovanie vozidla, ale aj pre rad ďalších účelov. Mali by ste si ale garáž tiež poistiť. Uvidíte, že sa to môže hodiť.

čítať ďalej

Jednoduché rady ako sa postarať o garážovú bránu

Garážová brána vyžaduje určitú pravidelnú údržbu rovnako, ako všetky ostatné veci v našom živote. Napriek moderným materiálom a technológii výroby má brána komponenty, ktoré potrebujú občasný zásah pre lepšiu funkčnosť. O čo by sme sa mali starať v prípade garážovej brány?

čítať ďalej

Kontaktný formulár

Napíšte nám a my sa Vám čoskoro ozveme.