Pár krokov ako zredukovať vlhkosť

Tí, ktorí majú garáž, sú veľmi dobre oboznámení s takou situáciou, ako je výskyt kondenzácie v tejto miestnosti. Vysoká vlhkosť negatívne ovplyvňuje nielen stav stavebných konštrukcií, ale tiež prispieva k tomu, že karoséria vozidla začína hrdzavieť. Okrem toho vznikajú škodlivé výpary, ktoré majú negatívny vplyv na vaše zdravie.

Ale ako odstrániť vlhkosť z garáže, ktorá je vzhľadom na svoje podmienky na tvorbu týchto negatívnych faktorov vo veľkej miere náchylná? Ako sa po otvorení nových garážových brán tešiť z dobrej klímy v tomto priestore? Všetko záleží na podmienkach a dôvode vzniku vlhkosti.

Dôvodom môže byť podlaha, tesnenie a nedostatoční vetranie.

Prečo je nedostatočné vetranie škodlivé?

Podľa odborníkov by vetranie malo v garáži zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu s objemom 180 metrov kubických za hodinu. To zaručuje bezpečnosť, neprítomnosť vysokej úrovne vlhkosti a ochranu vozidla pred hrdzou. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť tieto následky:

  • Vlhkosť – nadmerná vlhkosť vyvoláva výskyt toxických výparov z palív, olejov a mazív.
  • Korózia tela – ak vozidlo nevyschne, to znamená, že kondenzát, ktorý ho zakrýva, sa neodstráni, vedie to k objaveniu častí hrdze na tele. Steny kovovej garáže sú poškodené tiež.

Ako vysušiť garáž?

Pokiaľ si chcete vybudovať vetranie v garáži vlastnými rukami, musíte správne určiť príčinu vzniku vlhkosti. Majitelia automobilov veľmi často začínajú konať nesprávne, čo situáciu len zhoršuje. Sú presvedčení, že je potrebné urobiť len izoláciu a betónovanie podlahy, ale už existujúce vetracie otvory sú jednoducho pevne upchané. Ale práve také kroky vedú k tomu, že kondenzát sa začína objavovať v dvojnásobných množstvách a atmosféra vo vnútri je neustále vlhká.

Zmeniť to môžete prirodzeným vetraním alebo inštaláciou dobrých ventilátorov s výkonným elektromotorom. Ideálna je samozrejme kombinácia týchto dvoch spôsobov.

Hydroizolácia

Vlhkú garáž je možné vysušiť hydroizoláciou podlahy, ale iba ak sú vetracie otvory na mieste a nie sú upchaté alebo nefunkčné. Tiež si premyslite výber špeciálnej exteriérovej dlažby, pod ktorú je dobré použiť izolačnú penu.

Vlhkosť v garáži sa môže objaviť z rôznych dôvodov, dôležité však je, aby ste túto situáciu nenechali bez povšimnutia. Vlhká garáž je prvým krokom k vzniku korózie, ktorá vedie k poruchám a poškodeniu majetku. Tento problém sa dá vyriešiť rôznymi spôsobmi, najúčinnejším je však inštalácia vetracieho systému v garáži a hydroizolácia podlahy a kontrolnej jamy.

Ďalšie užitočné rady

Ako zvýšiť hodnotu svojho rodinného domu

Či sa už pripravujete bývať do svojho nového domu alebo ho predávate, resp. o ňom premýšľate ako o dlhodobejšej investícii, vždy  sa nájde niekoľko úprav, ktorými ho môžete vylepšiť. Z tých menej komplikovaných a ľahko uskutočniteľných vyťaží naozaj každý. Garáž dokáže zvýšiť hodnotu Vášho domu aj o 10%

čítať ďalej

Bezpečnosť v garáži!

Ak budujete garáž, mali by ste vedieť, že garáže sú samostatné požiarne úseky a pokiaľ je garáž priamo prepojená s interiérom domu, je nutné ju uzatvárať protipožiarnymi dverami. A ak susedí garáž s obytnými miestnosťami, nesmie byť priezvučnosť deliacich konštrukcií väčšia ako 53 dB.

čítať ďalej

Nezabúdajte na poistenie garáže

Zaobstarať si garáž je veľmi dôležitý krok. Zaistíte tak ochranu svojmu vozidlu pred lupičmi, nepriazňou počasia. Garáž sa rozhodne oplatí, pretože vám vydrží dlhé roky a dá sa navyše použiť nielen pre zaparkovanie vozidla, ale aj pre rad ďalších účelov. Mali by ste si ale garáž tiež poistiť. Uvidíte, že sa to môže hodiť.

čítať ďalej

Kontaktný formulár

Napíšte nám a my sa Vám čoskoro ozveme.